Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expert clasa D
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expert clasa D

Ce inseamna cand un expert topocadastral are licenta ANCPI clasa sau categ D ?
Sunt autorizate la cerere, fără examinare, cu plata taxei legale pentru categoria D, persoanele fizice române care au studii universitare de licenţă în specialităţile geodezie, topografie sau cadastru si care îndeplinesc cel puţin una dintre următoarele condiţii:

a) au titlul de doctor în domeniul ştiinţelor inginereşti în oricare dintre specialităţile: geodezie, cartografie, cadastru, topografie, fotogrammetrie sau teledetecţie;
b) au atestat de cercetător ştiinţific principal, gradul 1, consilier categoria A, clasa I, gradul 1, expert categoria A, clasa 1, gradul 1, inginer gradul 1, inginer proiectant gradul IA, cartograf gradul 1, cu o vechime în domeniile de specialitate de minimum 10 ani.

Persoanele fizice autorizate în categoria D pot executa următoarele tipuri de lucrări de specialitate:
a) executarea şi verificarea, în cadrul procesului de control intern al calităţii, a lucrărilor din categoria A;
b) proiectarea, executarea şi completarea reţelelor geodezice de referinţă;
c) proiectarea şi realizarea lucrărilor de fotogrammetrie.
BEJENARU PETRU, Expert judiciar