Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Conditii autorizare practician in domeniul cadastrului
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Conditii autorizare practician in domeniul cadastrului

am terminat facultatea la fr acum doi ani dar lucrez in cadrul unei firme de cadastru de 10 ani(pe cartea de munca) la inceput pe functie de operator PC iar dupa facultate ca inginer cadastru, intrebarea este daca ma pot autoriza cu categoria A?
Regulamentul din 29 martie 2010 privind autorizarea sau recunoasterea autorizarii persoanelor fizice si juridice romane, ale unui alt stat membru al Uniunii Europene sau ale unui stat care apartine Spatiului Economic European in vederea realizarii si verificarii lucrarilor de specialitate in domeniul cadastrului, al geodeziei si al cartografiei pe teritoriul Romaniei
Art. 5. - Pot solicita autorizarea persoanele fizice care indeplinesc conditiile de studii si de vechime stabilite pentru una dintre categoriile A, B, C, D sau E, prevazute in anexa nr. 1.

Art. 6. - In vederea obtinerii autorizarii, persoana fizica, cetatean roman, prezinta un dosar de autorizare la ANCPI sau OCPI, dupa caz, care cuprinde urmatoarele documente:
a) cerere-tip pentru autorizare, conform anexei nr. 2;
b) curriculum vitae, conform anexei nr. 3;
c) lista a lucrarilor de specialitate realizate si a celor la care a participat, specificand: denumirea lucrarii, zona in care aceasta este amplasata, perioada de executie, suprafata aproximativa a lucrarii, tipul lucrarii;
d) diplome de studii, titluri stiintifice, cursuri de pregatire si perfectionare;
e) documente de atestare a experientei profesionale, cum ar fi: carnet de munca actualizat, vizat pentru conformitate, adeverinte, astfel incat sa poata fi facuta echivalarea cu categoriile de autorizare prevazute la art. 4;
f) certificat de cazier judiciar, in copie;
g) certificat de cazier fiscal, in copie;
h) chitanta pentru plata taxei de autorizare, in copie;
i) copie de pe buletinul de identitate sau de pe cartea de identitate, dupa caz.

categoria A
Studii universitare de licenţă SUL ; Domeniul : Geodezie, cadastru, topografie, cartografie, topografie minieră , vechimea minimă în specialitate - 3 ani

Studiisuperioare de scurtă durată SSSD; Domeniul : Geodezie, cadastru, topografie, cartografie, topografie minieră sau studii echivalente, vechimea minimă în specialitate - 5 ani