Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Exista lege care sa ma inpiedice in spatiul public
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Exista lege care sa ma inpiedice in spatiul public

Ca in fata intrari in scara unui bloc sa stau cu prieteni si sa discut cu voce tare,deranjanta pentru locatari?Mai si strigam des sau tipam, intre ora 8 si ora 22 ,putem primi amenda pentru asa ceva?Multumesc mult!
In temeiul disp L nr 61/1991 Legea nr. 61/1991 - sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice, republicata la 7 februarie 2014 in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 96. puteti fi sanctionati
Art. 2. - Constituie contraventie savarsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sunt comise in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
25) tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;
26) tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;
szabop a scris:

Ca in fata intrari in scara unui bloc sa stau cu prieteni si sa discut cu voce tare,deranjanta pentru locatari?Mai si strigam des sau tipam, intre ora 8 si ora 22 ,putem primi amenda pentru asa ceva?Multumesc mult!

Domnule Szabop,
urmarind postarile dv. trag o singura conscluzie:va plictisiti.
Inainte de orice lege sau act normativ, exista legea bunului simt.
Nu ma plictisesc ,am dusmanii si incerc sa aflu legi din ambele ,,,din cel ce provoaca si din legi care pedepsesc .Multumesc mult.