Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Compatibilitate
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Compatibilitate

Asistentul personal al unei persoane cu handicap, este considerat angajat al primariei ?
Un consilier local poate fi angajat ca asistent personal la o persoana cu handicap?
Exista vreo incompatibilitate intre aceste 2 situatii?
Contractul individual de muncă al asistentului personal se încheie cu primăria localității de domiciliu sau reședință a persoanei cu handicap grav, după caz, în termen de maximum 30 de zile de la data înregistrării cererii. (art. 39 alin.(1), Legea nr. 448/2006)

Legea nr.161/2003
art.88
(1) Funcţia de consilier local sau consilier judeţean este incompatibilă cu:
......
c) calitatea de funcţionar public sau angajat cu contract individual de muncă în aparatul propriu al consiliului local respectiv sau în aparatul propriu al consiliului judeţean ori al prefecturii din judeţul respectiv;
......

Prin urmare, cele doua functii sunt incompatibile.
Multumesc frumos pentru raspuns. O seara placuta.