Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia minima socială garantata!
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia minima socială garantata!

Buna seara. Varog să-mi dați unele lămuriri cu privire la pensia minima socială. Sunt născută în August 1957 si am o vechime în câmpul muncii de numai 8ani si 3 luni. Actualmente sunt pensionata cu pensie de invaliditate gradul 2 de 5 luni de zile. Varog să-mi precizați dacă, în aceste condiții ,beneficiez de posibilitatea de a obține o pensie minima socială. Dacă pot obține o astfel de pensie va rog să-mi spuneți la ce vârstă se poate acorda in cazul meu și ce demersuri trebuiesc făcute și la ce instituții se pot depune actele necesare.
În speranta că ma puteți ajuta, va mulțumesc anticipat!
Pensionarii din sistemul public de pensii şi cei din sistemul militar de pensii, indiferent de data pensionării, care au domiciliul în România și au pensia mai mică decât nivelul indemnizaţiei sociale, vor primi de la 1 martie 2017 suma de 520 de lei.

.... Actualmente sunt pensionata cu pensie de invaliditate gradul 2 ...

Care este valoarea pensiei pe care o primiti?