Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diferența dintre angajați.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diferența dintre angajați.

Patroana face diferența dintre mine și colega mea. Amândouă avem contractul de munca pe 4 ore,amândouă avem aceiași functie. Patroana vrea la colega mea sa I faca 6 ore la contractul de munca iar la mine sa rămână aceleasi ore 4 .Mereu îmi spune ca eu sunt corecta cu programul, respectuoasa și ca îndeplinesc obligațiile de serviciu. E corect ca ei sa I faca contractul la 6 ore iar eu sa rămân la celeasi ore ?Ea sa fie plătită la salariu iar eu sa fiu plătită la procent e corect așa ceva ?
Pai, cum lucrati, 4 ore, 6 ore, 8 ore ?
Ar trebui sa o intrebati pe patroana de ce face diferente si sa negociati salariul- fix/ procent..
Durata timpului de munca se stabileste prin c.i.m., angajatorul nu are nicio obligatie sa stabileasca aceeasi durata pentru toti salariatii.

Daca va considerati neindreptatita - discriminata - de decizia angajatorului , puteti sesiza CNCD - Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării.
Vă mulțumesc frumos.