Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pe cand urmatorul proces?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pe cand urmatorul proces?

Buna ziua!O intrebare.Avem luna aceasta dezbaterea unui recurs la care batranul cu care am facut CVC cu clauza de intretinere a apelat.Banuim ca deznodamantul va fi acelasi ca la fond si vom castiga.Cand sa ne asteptam la un nou proces?Legal este posibil imediat sau trebuie sa treaca o anumita perioada?Multumesc
Trebuie sa aveti rabdare pana ce magistratii vor inceta "protestul"!
Da,este nevoie de rabdare,deoarece nu se stie cum vor evolua lucrurile in sensul protestului magistratilor...;)
Mai aveti de asteptat , intrucat este posibil ca dupa judecarea apelului sa formuleze recurs :)
Revin cu o explicatie.Sentinta a putut fi atacata cu RECURS.El se judeca acum pe 10. Intrebarea mea era alta.Cat trebuie sa treaca intre doua actiuni de acest fel.Exista o perioada minima obligatorie?Auzisem de sase luni.
Nu exista nici o perioada minima obligatorie pentru a promova inca o actiune cu acelasi obiect, parti si cauza, pentru ca nu mai este posibila introducerea de catre "reclamant" a unei actiuni identice, iar daca o va face se va putea invoca autoritatea de lucru judecat, daca despre acest gen de actiune intrebati.