Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bani casatorie 2017
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bani casatorie 2017

Salut am si eu o intrebare .... S-a aprobat aceasta lege ?

Bani pentru casatorie

Cei 15.000 de lei oferiti tinerilor care se casatoresc reprezinta "prima pentru recunoasterea contributiei aduse natiunii prin casatorie".

Totusi, daca acestia divorteaza in primii cinci ani de la casatorie, trebuie sa restituie banii, fiecare in proportie de 50%, in termen de 90 de zile de la pronuntarea divortului.

Dupa casatorie, tinerii vor fi scutiti de impozitul pe salariu. Proiectul nu precizeaza pe ce perioada.
Propunere legislativă privind consolidarea statului prin susţinerea creşterii demografice se afla la Senat.
Dar s-a aprobat până la urmă?
Nu este inca adoptata.
Dacă ai mai fost casatorit si acuma vrei sa te casatoresti din nou mai primești acei banii
Atat timp cat nu avem un act normativ in vigoare nu va putem da un raspuns la problema dvs.