avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 688 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bani casatorie 2017
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bani casatorie 2017

Salut am si eu o intrebare .... S-a aprobat aceasta lege ?

Bani pentru casatorie

Cei 15.000 de lei oferiti tinerilor care se casatoresc reprezinta "prima pentru recunoasterea contributiei aduse natiunii prin casatorie".

Totusi, daca acestia divorteaza in primii cinci ani de la casatorie, trebuie sa restituie banii, fiecare in proportie de 50%, in termen de 90 de zile de la pronuntarea divortului.

Dupa casatorie, tinerii vor fi scutiti de impozitul pe salariu. Proiectul nu precizeaza pe ce perioada.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:37, 20 Aprilie 2018
Propunere legislativă privind consolidarea statului prin susţinerea creşterii demografice se afla la Senat.
Dar s-a aprobat până la urmă?
Nu este inca adoptata.
Dacă ai mai fost casatorit si acuma vrei sa te casatoresti din nou mai primești acei banii
Atat timp cat nu avem un act normativ in vigoare nu va putem da un raspuns la problema dvs.

Alte discuții în legătură

Bani pentru casatorie 0ana 0ana Buna ziua, circula de cateva zile o informatie cum ca s-ar primi 15.000 lei pt tinerii care urmeaza sa se casatoreasca, urmeaza sa fac acest pas in viata mea ... (vezi toată discuția)
Legea casatoriei 2017 Dennisse Dennisse Vroiam sa va întreb din ce data sa aprobat legea ca noua ni sa spus din 29 mai. Este adevărat? (vezi toată discuția)
Ajutor casatorie CristianDumitru8585 CristianDumitru8585 Buna ziua...as vrea sa stiu daca s,a aprobat legea privind ajutorul pentru căsătorie in valoare de 15000 lei ,pana la urma...mulțumesc... (vezi toată discuția)