Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Bani pentru casatorie
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Bani pentru casatorie

Buna ziua, circula de cateva zile o informatie cum ca s-ar primi 15.000 lei pt tinerii care urmeaza sa se casatoreasca, urmeaza sa fac acest pas in viata mea si eram interesata daca statul sustine si incurajeaza casatoria. Am citit si despre conditiile impuse, ca unul dintre parteneri sa aibe intre 18-35 ani, macar unul sa fie la prima casatorie si macar unul sa aibe domiciliu haine pe raza Municipiului Bucuresti. Am mai citit ceva similar legat de conditii, insa ar fi o alta legea sau chiar aceasta, dar suma specificata ar fi de fapt de 1500 lei si se speculeaza din data de 18 mai 2017.
Multumesc!
La nivel national nu exista un act normativ.

La nivel de Bucuresti exista o hotarare a C.G.M. care prevede acordarea unui stimulent financiar in valoare de 1.500 de lei pentru tinerii proaspat casatoriti.

Pentru a beneficia de acest stimulent financiar de 1.500 de lei, este nevoie sa fie indeplinite 3 conditii cumulative:
- cel putin unul dintre soti sa fie la prima casatorie
- cel putin unul dintre soti sa aiba domiciliul sau resedinta pe raza Municipiului Bucuresti
- cel putin unul dintre soti sa aiba varsta cuprinsa intre 18 si 35 de ani