avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1142 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... protectie text contractual
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

protectie text contractual

buna ziua tuturor,

ma intereseaza daca textul unui contract este protejat de legislatia specifica proprietatii intelectuale si, daca da, care ar fi conditiile specifice pentru a apela la aceasta protectie.

multumesc,

Bogdan
Cel mai recent răspuns: Dan Top , Avocat 06:49, 8 Septembrie 2009
Contractul este legea partilor si daca are mai multe clauze permise de lege ele produc efecte numai intre parti nu si fata de terti deci nu este nevie de o protectie intelecutala ca in cazul unui model de contract de exemplu inserat intr-uo culgere de modele de contracte care fiind opera stiintifica este protejata de legea 8/1006 privind dreptul de autor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Clauza confidentialitate in cadrul unui contract de prestari servicii MonicaOlariu MonicaOlariu Buna Ziua! Ma intereseaza cum ar trebui formulata/ce ar trebui sa contina o clauza de confidentialitate in cazul unui contract de prestari ... (vezi toată discuția)
Cim - clauze speciale teodor82 teodor82 Ma poate cineva ajuta cu un contract individual de munca, sau cu clauze ce s-ar putea inscrie in acesta, care sa ma apere pe mine ca angajat in relatia cu ... (vezi toată discuția)
Plagiatul ContSters60018 ContSters60018 Buna ziua, doresc sa va cer sfatul intr-o problema. daca o firma doreste sa adauge tuturor ofertelor tehnice si comerciale pe care le face catre diverse ... (vezi toată discuția)