Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia de urmas
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia de urmas

va rog daca se poate sa imi dati si mie cateva lamuriri pt.urmatoarea situatie:se naste un copil dintr-o relatie nelegalizata,copil recunoscut de catre tata,dar care nu primeste pensie alimentara legal ci un ajutor direct dat mamei de catre tata.In situatia in care tatal decedeaza cum poate acest copil sa primeasca pensie de urmas,mama avand doar salariul minim pe economie?Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Daca tatal a recunoscut copilul ca fiind al sau si, intre timp a decedat, cel nascut si recunoscut are dreptul la pensie de urmas.
Cand se va deschide succesiunea , copilul va primi certificat de mostenitor, va avea dreptul si la mostenire ,doar ca partea lui de mostenire va fi administrata de mama pana la implinirea majoratului.Pensie nu va primi.
raluca stefan Cand se va deschide succesiunea , copilul va primi certificat de mostenitor, va avea dreptul si la mostenire ,doar ca partea lui de mostenire va fi administrata de mama pana la implinirea majoratului.Pensie nu va primi.

Cand va fi deschisa succesiunea ( adica la momentul mortii tatalui ), copilul , e drept , va accepta succesiunea sub beneficiu de inventar (fiind minor ).
Se va proceda la dezbaterea succesiunii , eventual la iesirea din indiviziune , obtinandu-se acel certificat de mostenitor , care atesta calitatea de erede .

Insa...
copilul a fost recunoscut.De ce n-ar beneficia de pensia de urmas ?Chiar pana la implinirea varstei de 26 de ani , daca-si continua studiile , dreptul la aceasta pensie de mentine.;)

Si cata vreme tatal e in viata , pensia de intretinere poate fi stabilita , daca mama nu ramane in pasivitate si se adreseaza instantei de judecata .Avantajoasa ar fi o cerere de chemare in judecata avand ca obiect incredintarea , si stabilirea obligatiei de intretinere , prin plata acestei pensii.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat