Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Executare obligatia de a face- Instanta competenta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Executare obligatia de a face- Instanta competenta

Punerea in executare a unei sentinte obligatia de a face s-a facut la judecatoria de la domiciliul petentului. Actele de executare silita s-au facut de un executor arondat judecatoriei domiciliului petentului. Debitorul care se afla in alt judet cu domiciliul a introdus contestatia la judecatoria domiciliului sau. In intampinare la contestatie s-a solicitat exceptia teritoriala intrucat contestatia ar fi trebuit introdusa la instanta de executare. Solutia a fost
În temeiul art. 1714 alin. 3 teza I cu raportare art. 651 alin. 1, teza I Cod procedură civilă se constată că această instanţă este competentă material şi teritorial în soluţionarea cauzei.
Ambele judecatorii sunt arondate aceleeasi Curti de Apel
Intrebarea este daca solutia este corecta ?
Instanța competentă este Judecătoria de la domiciliul debitorului, nu de la biroul executorului.
`
Înalta Curte de Casație și Justiție a hotărât că, față de dispozițiile art. 3733 alin. (1) și (2), coroborate cu dispozițiile 3731 alin. (1) din
vechiul C. proc. civ., instanța competentă să soluționeze cererea de încuviințare a executării silite a unui titlu executoriu este instanța de
executare, respectiv instanța de la sediul/domiciliul debitorului. Înalta Curte a subliniat că regula de mai sus se fundamentează pe o
prezumție simplă, în sensul că la sediul sau domiciliul debitorului se află bunurile acestuia care vor fi sau nu susceptibile de a fi supuse
executării silite, însă această prezumție fiind una juris tantum, poate fi răsturnată prin dovedirea împrejurării că debitorul deține
bunuri ce pot fi supuse executării silite în circumscripția altei judecătorii decât cea de la domiciliul/sediul acestuia. În speță, sa
solicitat
încuviințarea executării silite prin poprire, iar față de precizarea executorului judecătoresc că debitorii dețin bunuri mobile urmăribile,
respectiv sume de bani în conturi bancare deschise la instituții de credit ale căror sedii centrale se află în Sectorul 1 București, instanța de
executare este cea în raza căreia se află sediul terțului poprit, respectiv, Judecătoria Sectorului 1 București. (Decizia nr. 145 din 17
ianuarie 2014 pronunțată de Secția I civilă a Înaltei Curți de Casație și Justiție având ca obiect conflict negativ de competență)
Dapix, utilizator