Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Are voie sa paraseasca tara ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Are voie sa paraseasca tara ?

buna ziua am si eu o intrebare . daca fostul concubin ma dat in judecata pentru custodia copilului nostru in varsta de 3 ani care este la el de o luna de zile are voie sa paraseasca tara? nu sa stabilit data procesului dar ma dat in judecata si am primit citatia de la tribunal.mentionez ca pana acum o luna sa mio ia cu forta fetita a trait langa noi timp de 3 ani si nu statea o cliupa fara mine el fiind plecat mai mult in strainatate.acum suntem despartiti de 3 luni de zile.vreau sa stiu daca are voie sa paraseasca tara la cateva zile de la darea in judecata
giulya93, utilizator
Poate sa paraseasca tara singur, deci nu impreuna cu minora.
Poate sa paraseasca tara chiar dupa promovarea actiunii pentru ca poate fi reprezentat in fata instantei de un avocat.
Pentru iesirea din tara impreuna cu minora are nevoie de:
- o declaratie notariala de acord din partea dvs.. sau
- o hotararea judecaoreasca definitiva de suplinire acord, sau o
- o hotarare judecatoreasca definitiva prin care instanta a stabilit ca tatal exercita singur autoritatea parinteasca.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Daca pleaca din tara, verificati la asistenta sociala cui a incredintat copilul. Daca asistenta sociala spune ca nu stie nimic, mergeti la politie si impreuna va deplasati la locuinta unde se afla copilul. Va luati copilul pe motivul ca este parasit de tata.
copilul este lasat la mama lui dar nu stiu daca a facut vreo cerere sau ceva la asistenta sociala precum ca are dreptul sa stea la ea. daca merg sa o iau de acolo si nu vrea mama sa sa mio dea ce pot face?