avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1001 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vechime in munca Scoala profesionala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vechime in munca Scoala profesionala

Buna ziua,
Sunt pensionar pentru limita de varsta din luna octombrie 2016.
Am urmat cursurile de zi ale unei scoli profesionale din Ploiesti in perioada 1969-1972, cu perioade de scolarizare si vacante conform cursurilor de zi.
In aceasta perioada am primit bursa in valoare de 10 lei pe zi, precum si echipament de protectie (bocanci, salopeta).
La absolvire am primit Diploma prin care am fost declarat muncitor calificat.

Va rog sa-mi spuneti daca aceasta perioada se considera stagiu de cotizare.
Daca da:
- in baza carui act normativ;
- cum se calculeaza punctajul mediu anual pentru aceasta perioada;
- ce documente trebuie sa anexez pentru Casa Judeteana de Pensii.

Va multumesc,

Alte discuții în legătură

Perioada de vechime si stagiu suprapuse (sc.prof si c.m.) Revil Revil Avand in vedere Decizia nr.18/2015 a I.C.C.J., cum se va calcula vechimea si stagiul in favoarea anului III sc. prof., ori a primului an de angajare mentionat ... (vezi toată discuția)
Pensionare limita de varsta mihaidtru mihaidtru Buna ziua, Am mai pus intrebari pe acest forum acum un an si am fost foarte multumit si lamurit la data respectiva de raspunsurile clare, pe inteles si ... (vezi toată discuția)
Scoala profesionala ca stagiu de cotizare me_magiciano me_magiciano Daca o persoana a facut scoala profesionala cu durata de 2 ani la \"Scoala profesionala de pe langa intreprindere Autobuzul\" din Bucuresti, iar la terminarea ... (vezi toată discuția)