avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 947 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sarbatori legale neacordate de multinationale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sarbatori legale neacordate de multinationale

Sunt angajata unei multinationale cu norma 4 ore de luni pana sambata. Iar cand lucrez sambata primesc normal o alta zi libera compensatorie in cadrul aceleasi saptamani.
De data aceasta sambata in care trebuie sa lucrez este in 28.01 iar conf.legii pt.ziua de 24.01 (zi libera legal) am primit liber in 23.01 dar nu am primit o alta zi libera pentru sambata ce urmeaza sa o lucrez.
Se poate cosidera ziua libera nationala si ca zi libera avordata pentru sambata lucrata ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:57, 26 Ianuarie 2017
Andreia08 a scris:

....
Se poate cosidera ziua libera nationala si ca zi libera avordata pentru sambata lucrata ?


Nu se poate considera asa ceva.

Daca lucrati in data de 28.01.2017, atunci repausul dvs saptamanal trebuie sa fie in zilele de 29.01si 30.10.2017.
Multumesc pentru taspuns. On data de 30 lucrez de la 16 la 20 , deoarece legea a fost modificata si nu trebuie sa avem 2 zile libere consecutiv ci doar 48 de ore de repaus intre zilele lucratoare.
48 ore consecutive , inseamna tot 2 zile consecutive.
Acum am primit un alt raspuns de la ei. Se considera liber ziua de 06.01.2017 liber pt.ziua de 24.01.2017 ..in ziua de 6 eu fiind in concedou de odihna,
Este posibil ?
Eu nu am 2 zile libere consecutiv doar 48 de ore libere. Eu lucrez luni 30.01 de dupamasa Normal eu am doar ziua de duminica libera atat timp cat luni lucrez.

Alte discuții în legătură

Program lucru 12/24, 12/48 luminita29 luminita29 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un calcul sa inteleg mai bine Luam luna ianuarie pentru un program de 12/24/12/48 avem asa pentru 1 angajat 24.01 - ... (vezi toată discuția)
Recuperare zile lucrate in weekend marauder marauder Eu stiu asa...daca angajatul lucreaza sambata, atunci are liber duminica (zi nelucratoare) si luni (libera pt ziua de sambata lucrata). Angajatul va primi ... (vezi toată discuția)