Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa-cult religios
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa-cult religios

Va rog sa ma lamuriti cum se stabileste aceasta taxa . La noi in oras creste in fiecare an, se ia pe numar de casa si a ajuns anul acesta de 50 lei .Poate nu e mult ,dar la o pensie mica se cunoaste,mai ales daca avem si locuri la cimitir si trebuie sa platim si acolo,noi avem si locuri in cimitirul catolic si acolo trebuie sa le rascumparam la 7ani si se mai duc cateva sute...Ce se intampla daca nu o platim? Daca o platim ce beneficii avem,practic de ce trebuie platita?
Fiecare cult isi stabileste veniturile (taxele) pe care le percep de la enoriasi!