Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare facturier
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare facturier

Buna ziua. Sunt PFA, desfasor activitate de comert, mi-am cumparat chitantier si facturier de la papetarie, deci nepersonalizate si as vrea sa stiu cine imi da seria si nr.fiecarei file de pe chitantier cat si nr de pe fiecare factura?incep eu pur si simplu si le numerotez de la 001 ,iar seria sa fie PFA?
Multumesc anticipat.
Pe baza unei decizii interne puteti atribuii atat seria cat plaja de numere pe care doriti sa o utilizati .
:luck:
Dar in cazul registrului inventar : imi inventariez marfa din cand in cand si trec toate datele acolo in registru sau cum trebuie facut?
adina30iulia a scris:

Dar in cazul registrului inventar : imi inventariez marfa din cand in cand si trec toate datele acolo in registru sau cum trebuie facut?

Nu. Registru inventar la PFA il completati cu inventarierea patrimoniului la sfarsit de an: marfa, obiecte de inventar, mijloace fixe
as mai avea o intrebare:am inteles ca exista mai multe tipuri de registru de incasari si plati si registru inventar.Eu mi-am luat deja cate unul din fiecare dar daca nu corespund ,macar sa stiu de care sa-mi cumpar...inainte de a ma duce la ADM.FIN. pentru inregistrare.
Multumesc pentru toate raspunsurile care m-au lamurit in sfarsit.
adina30iulia a scris:

as mai avea o intrebare:am inteles ca exista mai multe tipuri de registru de incasari si plati si registru inventar.Eu mi-am luat deja cate unul din fiecare dar daca nu corespund ,macar sa stiu de care sa-mi cumpar...inainte de a ma duce la ADM.FIN. pentru inregistrare.
Multumesc pentru toate raspunsurile care m-au lamurit in sfarsit.

Registrul jurnal de incasari si plati are codul:14-1-1/b si registrul inventar are codul : 14-1-2/a.
Inainte de a le depune la administratia financiara , trebuie sa le numerotati , sa le snuruiti si sa le parafati.

:luck: