avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 341 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare facturier
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare facturier

Buna ziua. Sunt PFA, desfasor activitate de comert, mi-am cumparat chitantier si facturier de la papetarie, deci nepersonalizate si as vrea sa stiu cine imi da seria si nr.fiecarei file de pe chitantier cat si nr de pe fiecare factura?incep eu pur si simplu si le numerotez de la 001 ,iar seria sa fie PFA?
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Daniela Vorovenci , Consultant fiscal 14:10, 8 Septembrie 2009
Pe baza unei decizii interne puteti atribuii atat seria cat plaja de numere pe care doriti sa o utilizati .
:luck:
Dar in cazul registrului inventar : imi inventariez marfa din cand in cand si trec toate datele acolo in registru sau cum trebuie facut?
adina30iulia a scris:

Dar in cazul registrului inventar : imi inventariez marfa din cand in cand si trec toate datele acolo in registru sau cum trebuie facut?


Nu. Registru inventar la PFA il completati cu inventarierea patrimoniului la sfarsit de an: marfa, obiecte de inventar, mijloace fixe
as mai avea o intrebare:am inteles ca exista mai multe tipuri de registru de incasari si plati si registru inventar.Eu mi-am luat deja cate unul din fiecare dar daca nu corespund ,macar sa stiu de care sa-mi cumpar...inainte de a ma duce la ADM.FIN. pentru inregistrare.
Multumesc pentru toate raspunsurile care m-au lamurit in sfarsit.
adina30iulia a scris:

as mai avea o intrebare:am inteles ca exista mai multe tipuri de registru de incasari si plati si registru inventar.Eu mi-am luat deja cate unul din fiecare dar daca nu corespund ,macar sa stiu de care sa-mi cumpar...inainte de a ma duce la ADM.FIN. pentru inregistrare.
Multumesc pentru toate raspunsurile care m-au lamurit in sfarsit.


Registrul jurnal de incasari si plati are codul:14-1-1/b si registrul inventar are codul : 14-1-2/a.
Inainte de a le depune la administratia financiara , trebuie sa le numerotati , sa le snuruiti si sa le parafati.

:luck:

Alte discuții în legătură

Inregistrare registre adina30iulia adina30iulia Buna ziua. Am o intrebare :daca eu domiciliez in sectorul 5 iar sediul social al PFA il am in sectorul 6,eu desfasurand comert ambulant, unde trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Utilizarea reg inventar 14-1-2/a si reg inventar 14-1-2,pt pfa?in ce fel? ismi3ismi ismi3ismi 1)Daca bunurile nu sunt ale PFA,atunci nu se inregistreaza in registru inventar, dar se inventariaza anual? Deci,daca am masini de cusut trecute pe Intr Indiv ... (vezi toată discuția)
Activitate pfa cornelia radoi cornelia radoi buna ziua!sunt pfa de putin timp si azi am incasat primii bani,in urma activitatii desfasurate,si m-am lovit de o problema!am chitantier si facturier fiscal ... (vezi toată discuția)