Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare registre
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare registre

Buna ziua.
Am o intrebare :daca eu domiciliez in sectorul 5 iar sediul social al PFA il am in sectorul 6,eu desfasurand comert ambulant, unde trebuie sa inregistrez registrele contabile care se impun conform legii ,la ADM.FIN a sector 5 sau 6?
La Administratia financiara de la sediul PFA, in cazul Dvs. la sector 5.
Subiect: RE: inregistrare registre

La Administratia financiara de la sediul PFA, in cazul Dvs. la sector 5.

va rog cititi sector 6
Deci la sectorul 6....si cum se procedeaza?cumpar mai multe registre de incasari si plati sau e suficient sa inregistrez numai unul, de la orice papetarie sau dintr-un loc anume ?ele contin sigilii sau le pun cei de la ADM.FIN.?procedura de inregistrare dureaza mai multe zile sau pe loc , k sa stiu ce timp sa aloc acestui capitol?.....
Multumesc mult pt.raspunsuri.
Cumparati de la papetarie un Registru de incasari si plati si un Registru inventar, le snuruiti si numerotati iar pe ultima pagina mentionati "Acest registru contine ... pagini". Lipiti capetele snurului cu care ati snuruit cu o bucata de hirtie (un fel de sigiliu) pe marginile careia finantele va pune stampila.
Dupa ce se folosesc integral se inregistreaza urmatoarele registre. Procedura de inregistrare se face pe loc.
Multumesc de raspuns