avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Trecere pfa de la sistem real la norma de venit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Trecere pfa de la sistem real la norma de venit

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta: PFA infiintat in luna mai 2016, cod CAEN 6201, sistem real, si-a suspendat activitatea in perioada iulie-decembrie 2016. Nu a relizat venituri in anul 2016. Ce declaratii trebuie sa depuna pentru anul 2016 si care sunt termenele de depunere? Daca PFA isi schimba codul caen in 6202 de cand poate sa treaca la plata impozitului pe baza de norma de venit? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 12:04, 27 Ianuarie 2017
Cand ati mers la registrul comertului sa faceti cerere de suspendare a activitatii nu ati depus d220 si d200 pentru primele luni de activitate din 2016?
Mergeti la registrul comertului si vedeti daca pentru codul caen nou ales se poate opta pentru impozitarea pe norma de venit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

De la norma de venit la sistem real MikePort MikePort Buna ziua, Dupa ultimele modificari se pare ca e sigur ca din 2012 nu va mai exista norma de venit in domeniul IT, indiferent de judet. Trecand de la norma ... (vezi toată discuția)
Infiintare pfa cfv1000 cfv1000 Buna ziua Am nevoie sa imi fac un PFA si am nevoie de niste informatii. PFA-ul e pentru presatari servicii - programare web. Sunt web developer. Din cate ... (vezi toată discuția)
Declaratia 200 pentru pfa inchis la norma de venit alexlh alexlh Buna ziua, Am avut un pfa la norma de venit in Bucuresti (consultanta IT, cod caen 6202) in anul 2015, inchis in ianuarie 2016. Norma de venit pentru 2015 ... (vezi toată discuția)