Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Trecere pfa de la sistem real la norma de venit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Trecere pfa de la sistem real la norma de venit

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta: PFA infiintat in luna mai 2016, cod CAEN 6201, sistem real, si-a suspendat activitatea in perioada iulie-decembrie 2016. Nu a relizat venituri in anul 2016. Ce declaratii trebuie sa depuna pentru anul 2016 si care sunt termenele de depunere? Daca PFA isi schimba codul caen in 6202 de cand poate sa treaca la plata impozitului pe baza de norma de venit? Multumesc.
Cand ati mers la registrul comertului sa faceti cerere de suspendare a activitatii nu ati depus d220 si d200 pentru primele luni de activitate din 2016?
Mergeti la registrul comertului si vedeti daca pentru codul caen nou ales se poate opta pentru impozitarea pe norma de venit.