Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Buna ziua; Sunt nascuta in februarie 1959, am 39 de ani si 3 luni vechime plus un an somaj deci in totalitate 40 de ani si 3 luni vechime in campul muncii in conditii normale de lucru. As vrea sa stiu daca pot iesi la pensie anticipat fara diminuare. Va multumesc anticipat
anatanase86, utilizator
Pentru pensie anticipata ( fara diminuare) va trebuie un stagiu de 39 ani 4 luni 1 zi ( fara stagiu asimilat - facultate, pensie de boala).
Dvs spuneti ca aveti un stagiu de 40 ani, deci puteti iesi la pensie anticipata (fara diminuare)
Multumesc pt raspuns, Da, am 40 de ani de vechime dar cu un an de somaj si nu stiu daca somajul nu este considerat stagiu asimilat pentru pensia anticipata
anatanase86, utilizator
Somajul se ia in calcul la pensia anticipata.