avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Buna ziua; Sunt nascuta in februarie 1959, am 39 de ani si 3 luni vechime plus un an somaj deci in totalitate 40 de ani si 3 luni vechime in campul muncii in conditii normale de lucru. As vrea sa stiu daca pot iesi la pensie anticipat fara diminuare. Va multumesc anticipat
Ultima modificare: Joi, 26 Ianuarie 2017
anatanase86, utilizator
Cel mai recent răspuns: Gabi50 , utilizator 13:29, 27 Ianuarie 2017
Pentru pensie anticipata ( fara diminuare) va trebuie un stagiu de 39 ani 4 luni 1 zi ( fara stagiu asimilat - facultate, pensie de boala).
Dvs spuneti ca aveti un stagiu de 40 ani, deci puteti iesi la pensie anticipata (fara diminuare)
Multumesc pt raspuns, Da, am 40 de ani de vechime dar cu un an de somaj si nu stiu daca somajul nu este considerat stagiu asimilat pentru pensia anticipata
Ultima modificare: Joi, 26 Ianuarie 2017
anatanase86, utilizator
Somajul se ia in calcul la pensia anticipata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata wasilewasile wasilewasile Sunt nascuta in febr. 1959 si am 36 de ani vechime in campul muncii (conditii normale de lucru) + un an de somaj si as vrea sa stiu si eu in ce conditii pot ... (vezi toată discuția)
Pensionare catalina_maria2012 catalina_maria2012 Sunt nascut in 17.02.1951, vechime in campul muncii neintrerupta 40 de ani,cand pot sa ies la pensie normal, fara anticipare? (vezi toată discuția)
Perioada de somaj este stagiu pentru pensie? luxa.roman luxa.roman As vrea sa stiu si eu daca somajul de drept se considera vechime in campul muncii (vezi toată discuția)