avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 761 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Constructie Etaj 2 Casa delimitare fata de vecini
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Constructie Etaj 2 Casa delimitare fata de vecini

Buna ziua,

Casa se afla in Bucuresti si este construita in 2010 ,pe delimitarea de teren,anume unde se afla gardul .

Intre peretele care se afla pe delimitarea de teren si casa vecinului sunt 2 metrii.

Am primit autorizatie de constructie deoarece vecinul nu a depus acte in primarie si a facut casa fara autorizatie .

Vecinul nu figureaza in primarie cu casa ,nu are acte ,nu are intabulare etc

Doresc sa construiesc etajul 2 al casei si am primit autorizatie din primarie cu conditia ca zidul etajului 2 sa nu mai fie pe delimitarea de teren ci cu 3 metrii in interiorul casei .

Asta inseamna ca parterul si etajul 1 au forma de Patrat iar etajul 2 Dreptunghi.

O metoda prin care se poate pastra zidul pe delimitarea de teren este cu aprobarea vecinilor care nu doresc sa ne dea aprobare.



Zidul pe delimitarea de teren nu are geamuri .

Ce spune Codul Civil sau Codul de Urbanism ?

Ce distanta trebuie mentinuta daca nu exista ferestre fata de delimitarea de teren sau de casa vecinului care nu are acte ? 60cm ? 1 Metru ? 2 Metrii?

Alte discuții în legătură

Constructie - delimitare fata de vecini Marius65656598 Marius65656598 Buna ziua, Casa se afla in Bucuresti si este construita in 2010 ,pe delimitarea de teren,anume unde se afla gardul . Intre peretele care se afla pe ... (vezi toată discuția)
Distanta intre cladiri paul_anita paul_anita in anul 1991 am cumparat un teren pe care am construit o casa p+2e+m (finalizata in 2001 )care se afla la o distanta de 1.80m (in zona parterului ) fata de ... (vezi toată discuția)
distanta legala dintre doua case ctcristina ctcristina va rog un raspuns urgent, peretele casei mele este hotar casa vecina fiind construita acum 10 ani fara acordul cu manevrele facute in Romania ,a mea de 48 ani ... (vezi toată discuția)