Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... distanta legala dintre doua case
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

distanta legala dintre doua case

va rog un raspuns urgent, peretele casei mele este hotar casa vecina fiind construita acum 10 ani fara acordul cu manevrele facute in Romania ,a mea de 48 ani care este distanta legala intre ele.Se masoara din zid in zid sau de la straina lor in zid eu nu am strasina spre ei mentionezca exista 80 cm acum intre noi dela zid la zid
Cand a construit vecinul dumneavoastra era in vigoare Codul Civil din 1864, deci prevederile legale erau urmatoarele :

Secţiunea III
Despre vederea în proprietatea vecinului

ART. 611
Unul din vecini nu poate face, fără consimţământul celuilalt, nici într-un chip, fereastra sau deschidere într-un zid comun.
ART. 612
Nimeni nu poate avea vedere sau ferestre spre vedere, nici balcoane sau alte asemenea asupra proprietăţi îngrădite sau neîngrădite a vecinului sau, de nu va fi o distanta de 19 decimetri între zidul pe care se deschid aceste vederi şi proprietatea vecina.
ART. 613
Nimeni nu poate avea vederi piezise pe proprietatea vecinului de nu va fi o distanta de şase decimetri.
ART. 614
Distanta de care este vorba în cele doua articole precedente se socoteşte de la fata zidului, pe care s-a deschis vederea si, de vor fi balcoane sau alte asemenea, de la linia lor cea dinafara pana la linia de desparţire a celor doua proprietăţi.

Secţiunea IV
Despre picatura stresinilor

ART. 615
Tot proprietarul este dator a-si face streasina casei sale astfel încât apele din ploi sa se scurgă pe terenul sau, sau pe ulite, iar nu pe locul vecinului sau.
Bun ziua,

va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: detin un teren intravilan pe care il vizitez destul de rar, respectiv 1 data la 3-4 luni. Astazi am constatat ca langa proprietate s-a ridicat o constructie la 1 metru de hotar. Luand legatura cu proprietrul, acesta mi-a zis ca el a respectat legislatia care i-a permis sa construiasca la minim 0.6 metri de hotar, fara acorodul meu, avand acest drept, dat fiind ca peretele amplasat la 1 metru nu are nici o fereastra spre mine. Constructia principala ( casa) este amplasata la 3 metri de hotar, dar anexa despre care discutam ( proprietarul sustine ca este camera tehnica ) faca parte integranta din constructie, de la fundatie pana la etaj. Informandu-ma, aud 2 lucruri.
Primul lucru: conform cod civil orice constructie de orice fel are o distanta minima de 0,6 metri de hotar ( peretele de la 1 metru nu are deschidere spre mine )
Al doilea lucru: Distanta minima acceptata pe autorizatiile de constructie, certificatele de urbanism, etc, este de 3 metri de la perete pana la hotar.
1. In acest sens, eu ce sa inteleg? Cod civil 0,6 metri sau Regulament Urbanism 3 metri distanta minima?.
2. Unde pot afla daca cladirea de langa mine a respectat legea ? La primaria locala sau la Inspectoratul in Constructii?
3. care primeaza ? Codul Civil sau Hotararile locale de Urbanism?

Multumesc