Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... garantie de buna executie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

garantie de buna executie

ce lege se aplica in cazul contractelor de prestari servicii intre doua firme, referitor la garantie de buna executie?
In aceasta situatie se aplica legea societatilor comerciale, codul comercial si nu in ultimul rand contractul de prestari servicii in sine (care are putere de lege intre partile contractante). B-) Insa, cum este vorba doar de o comanda, ma indoiesc ca exista o astfel de prevedere...
Cabinet de Avocat "Stan Petru Radu", Avocat
in cazul unei autoritati publice, pentru un contract de prestari servicii( ...de proiectare) este obligatorie/recomandabila introducerea in contract a unor clauze privind garanita de buna executie
Buna ziua,
In cazul in care firma are un contract de proiectare incheiat cu o autoritate publica si s-a constituit garantia de buna executie prin scrisoare de garantie bancara, cum pot inregistra in contabilitate aceasta? mai exect: din contul curent s-au luat banii pentru constituirea SGB ( ca depozit ). Nu stiu exact ce note contabile trebuie sa fac.
Multumesc anticipat
razcor a scris:

in cazul unei autoritati publice, pentru un contract de prestari servicii( ...de proiectare) este obligatorie/recomandabila introducerea in contract a unor clauze privind garanita de buna executie

si...in cazul unei autoritati publice, pentru un contract de prestari servicii( ...salubrizare)
este obligatorie/recomandabila introducerea in contract a unor clauze privind garanita de buna executie?????
cameliamaria75, utilizator