Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim pe economie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim pe economie

Buna dimineata. Am o nedumerire si sper sa ma puteti ajuta. Daca am salariul minim pe economie adica 1275 cat este acum si norma partiala de 6 ore/zi,120h/luna , angajatorul este obligat sa imi mareasca salariul de la 1 februarie la 1450lei? Sau se poate lega de faptul ca , fiind fractie de norma , este suficient asa? Precizez ca asta e programul de lucru adica 6h/zi,5 zile lucrate 2 libere obligatoriu. Va multumesc!
Daca aveti 1275, nu e minim pe ec, pe ec minim acum e 1250, iar pt ca norma e mai mica, ar fi trebuit sa luati si mai putin de 925 cat e netul.
Nu va va mari.
lylyanac a scris:

.... Daca am salariul minim pe economie adica 1275 cat este acum si norma partiala de 6 ore/zi,120h/luna , angajatorul este obligat sa imi mareasca salariul de la 1 februarie la 1450lei?...

Numai in situatia in care aveti varsta sub 18 ani.
1450 : 8 x 6 = 1087,50 lei este minim pe economie pentru o fractie de norma de 6 ore/zi. Ca urmare, daca aveti acum salariul de 1275 lei, angajatorul nu este obligat sa va majoreze salariul la 01.02.2017.