avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1890 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim pe economie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim pe economie

Buna dimineata. Am o nedumerire si sper sa ma puteti ajuta. Daca am salariul minim pe economie adica 1275 cat este acum si norma partiala de 6 ore/zi,120h/luna , angajatorul este obligat sa imi mareasca salariul de la 1 februarie la 1450lei? Sau se poate lega de faptul ca , fiind fractie de norma , este suficient asa? Precizez ca asta e programul de lucru adica 6h/zi,5 zile lucrate 2 libere obligatoriu. Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 11:15, 28 Ianuarie 2017
Daca aveti 1275, nu e minim pe ec, pe ec minim acum e 1250, iar pt ca norma e mai mica, ar fi trebuit sa luati si mai putin de 925 cat e netul.
Nu va va mari.
lylyanac a scris:

.... Daca am salariul minim pe economie adica 1275 cat este acum si norma partiala de 6 ore/zi,120h/luna , angajatorul este obligat sa imi mareasca salariul de la 1 februarie la 1450lei?...



Numai in situatia in care aveti varsta sub 18 ani.
1450 : 8 x 6 = 1087,50 lei este minim pe economie pentru o fractie de norma de 6 ore/zi. Ca urmare, daca aveti acum salariul de 1275 lei, angajatorul nu este obligat sa va majoreze salariul la 01.02.2017.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariul minim pe economie Kyrcea Kyrcea Buna ziua. Lucrez la o firma de paza cu contract pe 3 luni cu varianta de prelungire si as dori sa stiu daca de la 1 februarie trebuie sa scrie pe contract ... (vezi toată discuția)
Crestere salariu administratia publica caminick caminick Am inteles ca vor creste salariile in administratia publica locala. Daca eu am 1294 salariu de baza, cresterea de 20% se aplica la acest salariu sau la 1450 ... (vezi toată discuția)
Indemnizație crestere copil Maria 17 Maria 17 Buna ziua,pot beneficia de indemnizație crestere copil daca am pe cartea de munca ( contract) , doar 4 ore? Am lucrat un An si 6 luni inainte sa se nasca ... (vezi toată discuția)