Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Adeverinta pentru concediu pre-natal.
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Adeverinta pentru concediu pre-natal.

Eu trebuie sa duc la doctor o adeverinta de la munca care ma ajuta sa iau concediu. M-ati putea ajuta sa imi spuneti mai exact ce trebuie specificat in adeverinta.??
"Plătitorii de indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate au obligaţia să elibereze asiguratului adeverinţe din care să rezulte numărul de zile de concediu medical pentru incapacitate temporară de muncă avute în ultimele 12 luni, în vederea acordării certificatelor de concediu medical, conform modelului prevăzut in anexa nr. 19", se dispune în Ordinul CNAS nr. 8/2016, în vigoare din 20 ianuarie 2017.

Model de adeverinţă pentru medicul de familie, cu zilele de concediu medical din ultimele 12 luni:
www.avocatnet.ro/content/art...
Vă mulțumesc frumos!
Eu trebuie sa nasc la inceputul lunii iunie. Cu cate zile inainte de nastere pot intra in concediu medical??
Concediul maternitate are o durată totală de 126 de zile calendaristice, care se împarte în mod egal între concediul pentru sarcină şi concediul pentru lăuzie.

Potrivit OUG 158/2005, concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naştere. Concediile pentru sarcină şi lăuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice.

OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:
Art. 23. - (1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcinã şi lãuzie, pe o perioadã de 126 de zile calendaristice, perioadã în care beneficiazã de indemnizaţie de maternitate.
Art. 24. - (1) Concediul pentru sarcinã se acordã pe o perioadã de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lãuzie pe o perioadã de 63 de zile dupã naştere.
(2) Concediile pentru sarcinã şi lãuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimã obligatorie a concediului de lãuzie sã fie de 42 de zile calendaristice.
(3) Persoanele cu handicap asigurate beneficiazã, la cerere, de concediu pentru sarcinã, începând cu luna a 6-a de sarcinã.
(4) În situaţia copilului nãscut mort sau în situaţia în care acesta moare în perioada concediului de lãuzie, indemnizaţia de maternitate se acordã pe toatã durata acestuia.

Prin urmare, puteti intra in concediu de maternitate cu 84 de zile inainte de nastere, ceea ce ar inseamna cu 12 saptamani inainte de nastere.Astfel, din saptamana 28 (la 6 luni jumatate) puteti sa va luati concediu de maternitate.