Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contract prestari servicii - lipsa factura
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contract prestari servicii - lipsa factura

Buna ziua!
As avea nevoie de un raspuns daca se poate la o problema des aparuta in cadrul asociatiei de proprietari.
O asociatie de proprietari a incheiat un contract de prestari servicii cu o intreprindere Individuala, neplatitoare de TVA, contract in care se stipula valoarea serviciilor in lei si contul unde se pot depune banii. Contractul a fost semnat si stampilat de ambele parti. Serviciile au fost onorate, banii au fost livrati in contul furnizorului de servicii prin OP, de catre As.proprietari, dar furnizorul de servicii nu a mai emis factura pentru serviciile prevazute in contract! . Ce este de facut in acest caz? Furnizorul de servicii nu mai raspunde apelurilor.
Lucrarile s-au incheiat cu PV de receptie, lucrarea este OK.

Multumesc!
In contract nu sunt prevazute ce documente trebuie predate la sfarsitul lucrarii?
Regula este ca banii se platesc in schimbul facturii si a altor documente care dovedesc executia corespunzatoare a lucrarii.
Mergeti la sediul furnizorului ptr factura. Cpntractul si pv nu sunt suficiente ptr decontare.
Acțiune în instanță. Obiect : obligația de a face. Solicităm instanței pronunțarea unei hotărâri prin care să obligați pârâtul la emiterea unei facturi în valoare de x lei conform contract nr. Y și O.P. nr.z.