Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prima casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prima casa

Buna ziua. Eu si sotul meu am vrea sa ne inscriem la prima casa, dar avem o situatie mai speciala si nu stim daca ne incadram. El a primit mostenire de la parinti un apartament de 48mp, iar mie mi-au vandut parinti acum 5 ani jumatate din apartamentul lor (28mp).
Credeti ca suntem eligibili pentru prima casa?
Multumesc frumos!
Sunteti eligibili, mostenirile nu se iau in considerare iar cota detinuta are sub 50 mp suprafata utila.
Separat da , dar impreuna ... nu cred !
Pentru a putea beneficia de creditul Prima Casă este necesar ca la data solicitării creditului garantat, declară pe propria răspundere fie că nu deţin în proprietate exclusivă sau împreună cu soţul ori soţia nicio locuinţă, indiferent de modul şi de momentul în care a fost dobândită, fie că deţin în proprietate exclusivă sau împreună cu soţul ori soţia cel mult o locuinţă, dobândită prin orice alt mod decât prin Program, în suprafaţă utilă mai mică de 50 m2 ( HG nr. 717/2009 ) .
Sunt eligibili si impreuna.
Mostenirea nu se ia in considerare indiferent de suprafata utila. Iar proprietatea sotiei este sub 50 mp supraf utila.
Atata timp cat la art.1 din anexa nr. 2 din HG 717 / 2009 e stipulat " indiferent de modul şi de momentul în care a fost dobândită " ... nu sunt eligibili ! Oricum , dvs puteti incerca la banca si o sa primiti si raspunsul oficial .