Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Declaratia 101
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Declaratia 101

Buna seara. Va rog sa ma sprijiniti in completarea declaratiei 101. Precizez ca sunt admin la o asociatie de proprietari si veniturile asociatiilor nu sunt impozitate conf. Legii 230/2007 si al Codului fiscal actualizat art. 15, atunci cand sunt folosite la reparatii ori la imbunatatirea conf termic. Am deschis decl. si nu vad unde pot sa ma incadrez.Va multumesc.
Conform Ghidului ANAF:

3.3. Asociația obține venituri din activități economice

# sunt considerate venituri neimpozabile pentru asociațiile de proprietari constituite
ca persoane juridice și asociațiile de locatari recunoscute ca asociații de proprietari,
veniturile obținute și utilizate, în anul curent sau în anii următori, pentru îmbunătățirea
utilităților și a eficienței clădirii, pentru întreținerea și repararea proprietății comune,
potrivit legii.
De exemplu, sumele reprezentând venituri din închirierea spațiilor deținute de
asociațiile de proprietari, sunt exceptate de la plata impozitului pe profit, dacă aceste sume
sunt utilizate pentru îmbunătățirea utilităților și a eficienței căldurii, pentru întreținerea și
repararea proprietății comune, și în anii următori anului în care acestea au fost
înregistrate18.

# Dacă aceste venituri nu sunt utilizate în scopurile arătate mai sus, atunci asociației îi
revin următoarele obligații:
- să calculeze impozitul pe profitul realizat, conform evidentelor, in cota de 16% si sa-l
vireze la bugetul de stat;
- să depună, pana la data de 25 februarie inclusiv a anului urmator, formularul 101
„Declaratie privind impozitul pe profit”19;

[ link extern ]

Aveti in vectorul fiscal declarat impozit pe profit?
Incepand cu 01.01.2017 ANAF impune si asociatiilor de proprietari sa depuna formularul 010 cu prevederea pentru impozit pe profit, fie ca obtin venituri impozabile, fie ca nu.

Dar declaratia 101 se depune, in acest caz la anu', in 2018 pentru profitul (eventual) obtinut in 2017. Asa e?

In primul rand ar trebui sa impuna modificarea vectorului fiscal.