Forum Discuţii juridice Executare silită poprire cont
Discuție deschisă în Executare silită

poprire cont

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti in ce conditii se pune poprire pe un cont? Ce organe sunt abilitate sa notifice banca pentru a pune poprire pe un cont si daca acest lucru survine in urma unei hotarari judecatoresti?
Poprirea se pune in executare de catre executorul judecatoresc daca exista un titlu executoriu (hotarare judecatoreasca sau alt inscris care este considerat de lege executoriu) si o incheiere a instantei de judecata de incuviintare a executarii silite.
Ana-Maria Pînzaru, Avocat