Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Parintii traiesc. Din trei copii unul a decedat avind doi copii din prima casatorie si unul din a doua. Parintii au decis sa nu lase nimic mostenire vaduvei din mai multe motive. Este posibil sa o indeparteze de la succesiune prin testament?
Multumesc.
saltojod a scris:

Parintii traiesc.

Și când nu vor mai fi, la mostenirea fiecăruia vor veni:
- copiii în viață
și
- copiii copilului decedat înaintea lor (= cei 3 nepoti de fiu predecedat).

Atât. Fără văduva copilului decedat inaintea lor.

romascanu, moderator
Vaduva este nora parintilor. Prin urmare oricum nu are vocatie succesorala la bunurile socrilor sai. Deci nu va incurcati in testamente si alte prostii.
Ea are dreptul la cota legala de 1/4 doar din bunurile dobandite impreuna cu sotul decedat, in timpul casatoriei

Bunurile parintilor vor fi mostenite de ceilalti doi copii in viata si de nepotii de la fiul predecedat.
La decesul parintilor, cei doi copii in viata vor dobandi cate 1/3 fiecare, iar nepotii 1/3 impreuna (adica 1/9 fiecare).