avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 643 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Acord vecini pereti invecinati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Acord vecini pereti invecinati

Buna ziua,

Vreau sa infiintez un SRL in domeniul IT, cu sediul social intr-un apartament proprietate personala.

Apartamentul este situat intr-o casa veche, cu o curte comuna cu alte 5 apartamente.
Apartamentul are 4 pereti laterali exteriori, dintre care 3 nu se invecineaza cu nici o alta proprietate. Al patrulea este "invecinat" cu o scara comuna.

La acelasi palier mai exista un apartament- care nu are nici un perete comun cu apartamentul unde vreau sa stabilesc sediul social.

Planul etajului este apartamentul meu- casa scarii comune- un alt apartament.

Exista un alt apartament sub apartamentul meu.

In aceste conditii, este nevoie de acordul vreunui vecin pentru a infiinta un SRL?

Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: foarteoptimist , utilizator 15:39, 31 Ianuarie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Este nevoie de acordul vecinului de sub apartamentul dvs.
Multumesc pentru raspunsul prompt

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sediu social la bloc- inteles "vecini" eugen82 eugen82 Intr-un apartament de bloc proprietate personala doresc sa inregistrez sediul social al unui srl in care sint asociat. Sediul va fi pe baza de contract de ... (vezi toată discuția)
Scara (treptele) din dreptul vecinului, proprietatea sa? leteadoina leteadoina Buna ziua, Zilele trecute a venit o echipa sa ma branseze la gaze. S-a constatat ca nu se poate intra cu teava in dreptul etajului meu, partea inferioara, ci ... (vezi toată discuția)
Asociatie proprietari-spatii comune iuliaiulia1501 iuliaiulia1501 As vrea sa aflu daca un perete exterior al apartamentului proprietate personala este considerat spatiu comun avand in vedere cheltuielile pentru izolare ... (vezi toată discuția)