Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conventie civila 2009
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conventie civila 2009

am o nelamurire. eu sunt in somaj insa mi-am gasit ceva de lucru dar angajatorul doreste sa se faca o conventie civila. cu ce ma afecteaza pe mine la somaj. ce anume ma obliga legea sa fac pentru a fi in regula si la somaj si cu acea convetie civila? multumesc.
Conventia civila prestari servicii si contractul de colaborare nu sunt supuse prevederilor Codului Muncii.nu sunt acte din care deriva raporturi de munca .
Sunt raporturi civile aflate sub incidenta dispozitiilor Codului civil.
Din sumele financiare primite in urma prestarii de servicii in baza conventiilor si contractelor de colaborare,va revine obligatia achitarii individuale a contributiei la pensie,sanatate,somaj