Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Administrator cu sau fara contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Administrator cu sau fara contract de munca

buna ziua.va rog frumos daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns.am un srl,microintreprindere,ob de activiatate taximetrie,soc. are 2 administratori (eu si sotia),iar eu sunt angajat ca si conducator auto.intrebarea este daca as putea lucra doar ca administrator(incetarea cim ca si cond.auto)fara sa am niciun salariat,sau ca administrator trebuie sa am si contract de munca?
multumesc!#-o
Administratorul unui SRL isi poate desfasura activitatea in baza actului de numire sau a contractului de mandat.
acestea nu presupun plata contributiilor la fel ca la cim?poate ma ajutati cu niste detalii.multumesc mult!
Numai daca este remunerat in calitate de administrator .

Administrator de firmă: Ce taxe și impozite plătește în 2016?

www.avocatnet.ro/content/art...
in acest caz as putea sa fac suspendarea cim ca si angajat (conducator-auto)pe o anumita perioada,apoi chiar incetarea cim si sa lucrez ca si administrator in baza actului constitutiv?
Puteti proceda asa cum ati mentionat in mesajul anterior.