Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Administrator cu sau fara contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Administrator cu sau fara contract de munca

buna ziua.va rog frumos daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns.am un srl,microintreprindere,ob de activiatate taximetrie,soc. are 2 administratori (eu si sotia),iar eu sunt angajat ca si conducator auto.intrebarea este daca as putea lucra doar ca administrator(incetarea cim ca si cond.auto)fara sa am niciun salariat,sau ca administrator trebuie sa am si contract de munca?
multumesc!#-o
va multumesc mult!
andreeaalexandra, utilizator
Buna ziua,revin cu aceasta problema,am cim suspendat de la 1.02.2017 si as dori sa ma asigur la CASS.cum pot sa fac acest lucru avand in vedere faptul ca am intrebat la CASS si mi-au spus sa merg la Ad.Financiara fiindca ar fi trebuit sa depun acolo nu stiu ce declaratie.Eu depun D112 pe 0 fiind cim suspendat.In speranta ca ma puteti ajuta cu un raspuns :va multumesc anticipat!
Se depune formularul 604 la Adm. Financiara
imi cer scuze pentru insistenta!
eu nu inteleg ceva,daca sunt administrator la acest srl,care realizeaza venituri,(imp pe venit il platesc trimiestrial,il declar in d100 si platesc,d112 pe 0 mai departe) si in aceasta calitate o sa am venituri,ma refer aici la dividende,pana acum nu am ridicat dividende,srl-ul fiind pe pierdere,dar poate la anul va fi cazul daca soc realizeaza profit,atunci pot da acea D604?sau pot deveni coasigurat(sotie)?
multumesc mult!