Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Refinantare credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Refinantare credit

Buna ziua,

Am solicitat un credit de refinantare la o banca. Acestia mi-au cerut contractul de la banca unde am avut creditul initial, cu detaliile legate de restul de plata, contul creditului, etc.. dupa ce am semnat contractul de refinantare, am completat un OP pe care am specificat destinatia banilor, iar banca a transferat banii in contul curent (nu in contul creditului), urmand ca eu sa solicit inchiderea contractului de credit. Problema este ca am cheltuit o parte din banii transferati si nu pot inchide creditul. Acum suma totala pe care o am de plata la cele 2 banci ajunge la nivelul de 75% din salariu. Cum pot ajunge la o intelegere care sa conduca la micsorarea ratei lunare? ma gandesc ca perioada ar putea creste, doar ca creditul este pe 5 ani(maxim pt nevoi personale). Ce actiune poate lua banca daca nu reusesc sa platesc ratele?

Multumesc,
Stefan
Fara indoiala conditiile le puteti negocia doar cu banca,daca nu platiti banca va poate executa silit prin poprirea veniturilor sau executare silita mobiliara/imobiliara.
in negocierea cu banca credeti ca ma pot lega de faptul ca banii nu au fost trimisi in contul de credit, chiar daca eu am semnat OP-urile?