Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cand termenul e dat in ore, nu opereaza prorogarea in ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

cand termenul e dat in ore, nu opereaza prorogarea in caz ca se implineste sambata?

când termenul se socoteşte pe ore, ...intra sau nu intră în calcul ziua când acesta se împlineşte??
adica termenul de 48 ore incepe sa curga la ora 0 a zilei de joi
si se incheie la ora 0 a zilei de sambata
are asadar loc prorogarea pt ca pica sambata, incat sa se incheie luni ?
la prima lectura a art 181 C.pr.civ... ar parea ca prorogarea functioneaza doar cand termenul este calculat pe zile si nu si cand e calculat pe ore?!
Formularea este generala - daca termenul se termina intr-o zi nelucratoare el se prelungeste pana in prima zi lucratoare.
Ar fi fost redundant sa faca aceeasi similitudine si in cazul termenului pe ore.
Atentie!
Termenul se incheie vineri ora 24! 48 ore = joi+vineri
Adica... intr-un fel, intr-o zi lucratoare... desi nu e propriu-zis zi lucratoare, avand in vedere ca se incheie la 16 ziua lucratoare.