Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Taxe, impozite 2017
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Taxe, impozite 2017

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie:
Persoanele care obtin venituri din activitati independente (drepturi de autor), ce corntributii trebuie sa plateasca la stat in anul 2017?
Anul trecut, s-a decis ca incepand din 2017 sa se plateasca inclusiv contributia la sanatate, indiferent daca se obtin sau nu si venituri din alte surse (salarii ), exceptie facand pensionarii.
Odata cu noile modificari, va rog sa imi spuneti ce se plateste? Ce este valabil pentru luna ianuarie si ce este valabil incepand cu februarie?
Multumesc anticipat!
Sa inteleg ca a ramas valabila achitarea contributiei la sanatate, incepand din ianuarie 2017 si ca aceasta se va retine, lunar, indiferent daca persoana obtine sau nu si venituri din salarii.
Corect?