Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Aplicare legea MACRON
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Aplicare legea MACRON

Buna ziua

O firma de transport din Oradea care incheie un contract de transport cu o alta firma din Oradea, pt transport de marfa pe ruta ORADEA-FRANTA,cu descarcare in Franta, intra sub incidenta legii MACRON, privind salariul minim din FRANTA?
Legea MACRON se aplică la toate operațiunile de transport pe teritoriul Franței (cabotaj, transport internațional, transport intracomunitar).

Autoritățile franceze au confirmat că următoarele servicii au fost excluse din cadrul de aplicare al acestei legi:
- operațiunile de tranzit pentru transportul mărfurilor și transportul pasagerilor (începutul și încheierea operațiunii de transport în afara Franței)
- șoferii independenți, care își dovedesc acest statut prin prezentarea unui extras dintr-un registru de comerț
- tururile cu autocarul cu origine în alt Stat Membru, i.e. servicii ocazionale cu un grup constituit de pasageri, indiferent de opriri.
[ link extern ]