Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Închiriere teren cu clădire pentru activitate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Închiriere teren cu clădire pentru activitate comercială.

Bună ziua! Am nevoie de niște sfaturi, îndrumări din partea dumneavoastră pentru o situație.
Dețin un teren intravilan cu două clădiri în construcție, lucrare sistată.
Am găsit o persoană interesată de a-și începe o activitate comercială acolo.
Datorită lucrărilor care trebuiesc întreprinse înaintea începerii oricărui tip de activitate acolo, am decis chiria să fie achitată prin îmbunătățirile pe care le va aduce chiriașul proprietății, în cuantumul acelei sume lunare (pentru apă/canalizare, definitivarea construcției sistate, etc.).
Întrebările mele ar fi următoarele:
- Inițial ne-am înțeles pentru a face un contract de comodat.
Care ar fi cea mai bună modalitate, contract de închiriere sau de comodat și de ce?
- În cazul contractului de comodat cum și-ar putea el demonstra plățile?
- Potențialul chiriaș mi-a cerut împuternicire "pentru a putea umbla el după actele necesare", proiectul pentru apă/canalizare și alte avize și documente necesare, nu a fost specific dar mi-a dat de înțeles că ar cuprinde un spectru larg.
Este în regulă acest lucru sau mă supun anumitor riscuri făcând asta?
Astea-mi sunt nelămuririle, alte sfaturi și recomandări ar fi de asemenea foarte apreciate.
Vă mulțumesc! =D>
Prin contractul de comodat ii dati folosinta in mod gratuit.
Aveti nevoie de un contract de inchiriere in care trebuie foarte bine precizate conditiile privind cuantumul chiriei si modalitatea de plata.
Functie de valoarea chiriei si a investitiilor necesare sa nu ajungeti in situatia sa ajungeti dator.
Sa zicem ca stabiliti o chirie lunara de 500-1000 eur din care treb sa platiti si impozit iar lucrarile ajung la 10 -20000 eur,
Apelati la ajutorul unui avocat.
La varianta contractului de comodat mă gândisem în ideea de a nu plăti impozit pe "chirie", având în vedere că suma stabilită cu chiriașul urmează să o investească integral pe acea proprietate.
În legătură cu împuternicirea care mi se ceruse, ce părere aveți?