Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de comodat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de comodat

gazda copiilor mei le a spus ca le face un contract de comodat,va intreb ;
copii mei vor plati toate utilitatiile apa gaz,curent,impozit,datorii,in afara de chirie?proprietarul va mai avea dreptul pe spatiul inchiriat?
Contractul de comodat este un contract cu titlu gratuit care presupune folosinta imobilului pe o perioada determinata.
Prin urmare copii dvs. nu vor plati chirie, insa vor plati toate utilitatile aferente imobilului pe perioada folosirii imobilului-apa, gaze, energie electrica,cablu, telefon etc.
Achitarea impozitului pe cladire ramane in sarcina proprietarului imobilului.
Vor plati utilitatile daca asa este stipulat in contract. Contractul de comodat este acela prin care o persoana numita comodant imprumuta un lucru(neconsumptibil) spre folosinta unei alte persoane care se numeste comodatar, pentru ca acesta sa se serveasca de el in mod gratuit.
dar chiria cum o va plati?ce fel de acte ar trebui sa aiba la mana in caz de ceva nepravazut?
Chirie nu vor plati.Chiria se plateste doar in cazul contractului inchiriere si nu in cazul contractului de comodat.
Trebuie sa primeasca un exemplar al contractului de comodat incheiat cu proprietarul imobilului si procesul- verbal de predare primire al imobilului.
daca gazda a convenit verbal sa le ia chirie atunci copiii dvs ii vor da suma lunar.