avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 973 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contractul de comodat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contractul de comodat

Buna ziua, intr-un contract de comodat se poate stipula ca in urma folosiri unui imobil, cu titlu gratuit, partea care beneficiaza, comodatarul, sa plateasca tot ce tine de intretinerea acestui imobil , plati facturi etc. fara ca acest fapt sa-l transforme intr-un contract de inchiriere?
Am in vedere ca pretul in contractul de inchiriere poate fi in bani, bunuri sau alte prestatii.
Ultima modificare: Marți, 28 August 2018
Vuck, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 11:11, 28 August 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Oricum un contract de comodat nu se va transforma niciodata in unul de inchiriere. Contractul de comodat presupune folosinta gratuita.
Si oricum comodatarul suporta cheltuielile aferente folosirii bunului, in temeiul art.2151 din Codul civil
Cheltuielile făcute cu bunul
"(1) Comodatarul suportă cheltuielile pe care le-a făcut pentru a folosi bunul."

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contractul de comodat nicusorilinca nicusorilinca buna ziua, speta mea este urmatoarea: eu in calitate de proprietar vreau sa inchei un contract de comodat, prin care cedez folosinta unui bun imobil, unei ... (vezi toată discuția)
Contractul de comodat este asimilat celui de inchiriere? adela05 adela05 Este adevarat ca in Noul Cod Civil, Ctr de Comodat este asimilat Ctr de Inchiriere? Ma ajutati si cu un temei legal? Multumesc (vezi toată discuția)
Contract de comodat ContSters146176 ContSters146176 gazda copiilor mei le a spus ca le face un contract de comodat,va intreb ; copii mei vor plati toate utilitatiile apa gaz,curent,impozit,datorii,in afara de ... (vezi toată discuția)