Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contractul de comodat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contractul de comodat

Buna ziua, intr-un contract de comodat se poate stipula ca in urma folosiri unui imobil, cu titlu gratuit, partea care beneficiaza, comodatarul, sa plateasca tot ce tine de intretinerea acestui imobil , plati facturi etc. fara ca acest fapt sa-l transforme intr-un contract de inchiriere?
Am in vedere ca pretul in contractul de inchiriere poate fi in bani, bunuri sau alte prestatii.
Vuck, utilizator
Oricum un contract de comodat nu se va transforma niciodata in unul de inchiriere. Contractul de comodat presupune folosinta gratuita.
Si oricum comodatarul suporta cheltuielile aferente folosirii bunului, in temeiul art.2151 din Codul civil
Cheltuielile făcute cu bunul
"(1) Comodatarul suportă cheltuielile pe care le-a făcut pentru a folosi bunul."