Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general adaosul comercial
Discuție deschisă în Contabilitate în general

adaosul comercial

Buna ziua.PFA-urile trebuie sa declare adaosul comercial la ADM.FIN. ?si daca da, in cat timp de la infiintare?
Conform Legii 12/1990 republicata:
" Art. 1
Constituie activitati comerciale ilicite si atrag raspunderea contraventionala sau penala, dupa caz, fata de cei care le-au savarsit, urmatoarele fapte:
f) nedeclararea de catre operatorii economici la organele fiscale, inainte de aplicare, a adaosurilor comerciale si a celor de comision; "
Apoi, conform Lg.296/2004 anexa 1, pct.1, republicata in 2008:
" Operatorii economici sunt definiti ca fiind persoana fizica sau juridica, autorizata, care în cadrul activitaţii sale profesionale fabrica, importa, depoziteaza, transporta sau comercializeaza produse ori parţi din acestea sau presteaza servicii. "

Analizati si actionati in consecinta!