Forum Discuţii diverse Cărţi. Interesante, de ... Imi este rusine!
Discuție deschisă în Cărţi. Interesante, de recomandat, topuri...

Imi este rusine!

De ceva vreme v-am gasit, intamplator, avand nevoie de o interpretare referitoare la codul muncii!
Am inceput sa descopar forumul, sa citesc si sincer nu imi vine sa ma mai despart de voi. Insa din pacate timpul e foarte scurt, iar extistenta trebuie sa ne-o castigam muncind, pentru ca nu ne da nimeni nimic de pomana.
Si la ce concluzie am ajuns? Ca imi este rusine! De ce ? Pentru ca in detrimentul muncii nu am mai avut timp de citit, m-am plafonat!!! Si inca foarte rau!
Nu ajunge ca imi achizitionez carti, pentru ca nu le citesc! Si ce doare, cel mai tare este ca gasesc intodeauna scuza: nu am timp! Insa ma gandesc ca alergand pentru a imi hrani copilul cu ce poate fi mai sanatos si mai bun nu am sa am cu ce il hrani spiritual mai tarziu cand va fi nevoie. Si acest 'tarziu' este foarte aproape! Imi este rusine pentru asta! Si ciuda! #-o:sorry:
Asemenea si voua! Multa sanatate si noroc. Fetiza mea este baietel :D! dar totata lumea imi spune Vai ce fetitza frumoasa! :P
Scuza-ma Iulia! Sper sa nu faci aceeasi greseala ca mine si sa-l lasi fara o surioara!O saptamana frumoasa va doresc!:P
Si eu sper, din tot sufletul. Sper insa ca varsta nu isi va spune cuvantul! Pentru ca acum chiar nu imi pot permite. Abia am schimbat job-ul. Sper insa ca la anul sa pot sa ii ofer surioara pe care si eu mi-o doresc extrem de mult!
stan_iulia a scris:

De ceva vreme v-am gasit, intamplator, avand nevoie de o interpretare referitoare la codul muncii!
Am inceput sa descopar forumul, sa citesc si sincer nu imi vine sa ma mai despart de voi. Insa din pacate timpul e foarte scurt, iar extistenta trebuie sa ne-o castigam muncind, pentru ca nu ne da nimeni nimic de pomana.
Si la ce concluzie am ajuns? Ca imi este rusine! De ce ? Pentru ca in detrimentul muncii nu am mai avut timp de citit, m-am plafonat!!! Si inca foarte rau!
Nu ajunge ca imi achizitionez carti, pentru ca nu le citesc! Si ce doare, cel mai tare este ca gasesc intodeauna scuza: nu am timp! Insa ma gandesc ca alergand pentru a imi hrani copilul cu ce poate fi mai sanatos si mai bun nu am sa am cu ce il hrani spiritual mai tarziu cand va fi nevoie. Si acest 'tarziu' este foarte aproape! Imi este rusine pentru asta! Si ciuda! #-o:sorry:

Cu siguranta,timpul este dusmanul tuturor.Faptul ca ai renuntat la citit pentru ca fiul tau sa creasca sanatos cred ca este cel mai important lucru.La un moment dat ,toti avem senzatia ca ne plafonam dar avem o pisibilitate...atat timp cat suntem cu totii aici.....si incercam sa impartasim vise,impresii,dorinte,aspiratii ,informatii,cunostinte,experiente,cred ca e ok si pentru cei care nu mai au timp sa citeasca datorita obligatiilor familiale.Suntem aici pentru a ne ajuta,pentru a ne sprijini si pentru a intelege ca fiecare om,are drepturi,libertati...fiecare om este deosebit in felul lui si daca este o simpla persoana dar si daca e un om cult,cu multa experienta in anumite domenii,depinde doar de noi daca suntem capabili sa acceptam lucrul acesta.
"Suntem convinsi ca viata noastra va fi mai buna cand....

vom fi căsătoriţi, când …se va naşte primul
fiu sau când …se va naşte cel de-al
doilea…. Apoi ne simţim frustraţi pentru că fiii noştri
sunt prea mici pentru un lucru sau pentru altul,
şi ne gândim că lucrurile vor merge mai bine
când vor creşte.
Apoi ne exasperează cu comportamentul lor de adolescenţi, şi suntem convinşi că vom fi mai fericiţi când vor depăşi această vârstă.
Credem că o să ne simţim mai bine când partenerul nostru îşi va rezolva problemele,
când …
vom schimba maşina,
când …
vom face
vacanţe minunate, când nu vom mai fi nevoiţi să lucrăm.
Dar dacă nu începem o viaţă plină şi fericită acum, când o s-o facem? Mereu o sa infruntam dificultati....
Aşa că merită să acceptăm această realitate şi să decidem să fim fericiţi, orice s-ar întâmpla…
Alfred Souza spunea:
“Mult timp am avut impresia că viaţa mea va începe în curând, adevărata mea viaţă!
Dar mereu aveam greutăţi de înfruntat, mereu ceva de rezolvat, o încurcătură care cerea timp, datorii încă nerezolvate.
După aceea, viaţa ar fi început.
Acest mod de a percepe lucrurile ne ajută să înţelegem că nu este o metodă pentru a fi fericiţi, dar că fericirea este metoda
in fine am inteles ca aceste obstacole sunt viata.
Deci, trăiţi fiecare moment din viaţă
şi trăiţi-l mai intens, dacă puteţi,
să-l împărtăşiţi cu o persoană dragă,
cu o persoană foarte dragă,
cu care să trăiţi clipele speciale din viaţă.
ªi amintiţi-vă că
timpul nu aşteaptă pe nimeni...

Aşa că nu mai aşteptaţi să terminaţi şcoala,
să vă reîntoarceţi la şcoală,
să slăbiţi 5 kg, să aveţi copii,
să-i vedeţi plecând la casa lor…
Încetaţi să aşteptaţi
să începeţi serviciul,
să ieşiţi la pensie,
să vă căsătoriţi,
să divorţaţi!
Încetaţi să aşteptaţi
seara de vineri,
dimineaţa de luni,
să aveţi o maşină nouă
sau o casă nouă.
Încetaţi să tot aşteptaţi
primăvara,
vara, toamna sau iarna!
Încetaţi să aşteptaţi să lăsaţi viaţa asta
pentru a renaşte în alta…!
ªi hotărâţi că nu există
moment mai bun pentru a fi fericiţi
decât momentul acesta!

Fericirea şi bucuriile vieţii
nu sunt destinaţia călătoriei, sunt chiar călătoria.
:)
Un gând pentru azi:
Lucraţi ca şi când nu aţi avea nevoie de bani !
Iubiţi, ca şi când nu va trebui să suferiţi !
Dansaţi, ca şi când nimeni nu v-ar privi !

Acum gândeşte bine şi încearcă să răspunzi
la acest test:
1 numeşte 5 persoane, fiind cele mai bogate în lume
2 Numeşte ultimele 5 câştigătoare ale concursului Miss Univers.
3 Numeşte 10 câştigători ai premiului Nobel.
4 Numeşte ultimii 10 câştigători ai premiului Oscar, pentru cel mai bun actor.
Cum merge?
Rău?

Nu-ţi face griji, nimeni nu îşi aduce aminte
de cei mai buni din trecut.
Iar aplauzele trec!
Iar trofeele se prăfuiesc!
Învingătorii sunt
uitaţi!

1 – Numeşte trei DASCÃLI care au contribuit la formarea ta.

2 – Numeşte trei PRIETENI care te-au ajutat în momente dificile.

3 – Gândeşte-te la câteva persoane care te-au făcut să te simţi special.

4 – Numeşte 5 persoane cu care îţi petreci timpul.
Cum merge?
Mai bine?
Persoanele
care înseamnă
ceva în viaţa ta
nu sunt cele cotate la maximum, cu bani mulţi, cu premiile cele mai mari…
Sunt acelea care se îngrijorează pentru tine,
care au grijă de tine,

,,O lumânare nu pierde nimic, dacă aprinde altă lumânare.”
cele care în orice situaţie îţi rămân alături.