Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... acordare ochelari conform HG 1028/2006
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

acordare ochelari conform HG 1028/2006

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: o societate cu activitate de birou doreste sa deconteze angajatilor bani pentru acordarea de ochelari - lucrul la calculator conform HG.1425/2006.
Ce este de facut : un raport medical ? Cum se pot deconta acesti ochelari si in ce conditii?

Multumesc frumos!
O seara buna!
Nu există nicio prevedere legislativă care să acorde acest drept.

Nici măcar H. G. nr. 1028 din 9 august 2006 privind cerinţele minime de securitate şi sănătate în muncă referitoare la utilizarea echipamentelor cu ecran de vizualizare, nu prevede acordarea acestui drept.

Am văzut că, in anunite acte normative scrie, in mod expres, ca nu se deconteaza ochelarii de vedere (daca nu ma înşel, magistraţilor).

Cu toate acestea, unii angajatori au prevăzut în CCM decontarea parţială sau totală a ochelarilor de vedere.
H.G 1028/2006 CAPITOLUL IV: Protectia ochilor si a vederii

Art. 14
Daca rezultatele examenului prevazut la art. 12 sau ale examenului la care face referire art. 13 arata ca este necesar si daca nu se pot utiliza dispozitive normale de corectie, lucratorilor trebuie sa li se furnizeze dispozitive de corectie speciale, care sa corespunda activitatii respective.
Art. 15
Masurile luate potrivit art. 12-14 nu trebuie sa implice in nici un caz costuri financiare pentru lucratori.
Art. 16
Protectia ochilor si a vederii lucratorilor poate fi asigurata din punctul de vedere al costurilor in cadrul sistemului national de sanatate, in conformitate cu legislatia in vigoare.

Multumesc!
@Darie Tudor
In discutie este vorba de ochelari de protectie (acordati conform prevederilor HG nr.1028/ 2006), utilizati de lucratori numai in fata ecranului de vizualizare, nu de ochelari de vedere care se poarta si pe strada sau la citit, acasa. Ochelari de protectie pot fi recomandati de catre medicul specialist de medicina muncii si fara lentile pentru corectare vedere.
In urma examinarii medicale la angajare sau examinarii medicale periodice a salariatilor, in fisa de aptitudine a lucratorilor, medicul specialist de medicina muncii va mentiona "apt conditionat" pentru activitatea de lucru in fata ecranului de vizualizare si va recomanda utilizarea de ochelari de protectie (cu sau fara lentile si pentru vedere).
Acesti ochelari sunt considerati echipament individal de protectie si se utilizeaza numai la lucru in fata ecranului de vizualizare. Decontarea se face prin fonduri alocate pentru desfasurarea activitatii ssm, prevazute in bugetul anual, de cheltuieli, al firmei, fonduri care sunt deductibile fiscal.
gigipopa a scris:

@Darie Tudor
In discutie este vorba de ochelari de protectie (acordati conform prevederilor HG nr.1028/ 2006), utilizati de lucratori numai in fata ecranului de vizualizare, nu de ochelari de vedere care se poarta si pe strada sau la citit, acasa. Ochelari de protectie pot fi recomandati de catre medicul specialist de medicina muncii si fara lentile pentru corectare vedere.
In urma examinarii medicale la angajare sau examinarii medicale periodice a salariatilor, in fisa de aptitudine a lucratorilor, medicul specialist de medicina muncii va mentiona "apt conditionat" pentru activitatea de lucru in fata ecranului de vizualizare si va recomanda utilizarea de ochelari de protectie (cu sau fara lentile si pentru vedere).
Acesti ochelari sunt considerati echipament individal de protectie si se utilizeaza numai la lucru in fata ecranului de vizualizare. Decontarea se face prin fonduri alocate pentru desfasurarea activitatii ssm, prevazute in bugetul anual, de cheltuieli, al firmei, fonduri care sunt deductibile fiscal.

Multumesc pentru informare.
Nu stiam ca exista ochelari de protectie impotriva radiatiilor emise de un calculator, ca mi-as fi cumparat si eu. Oare unde pot gasi?

Recent niste specialisti au determinat radiatiile emise de calculatorul meu. Mi-au spus ca exista doar filtre speciale, nu si ochelari. Calculatoarele moderne au acest tip de filtre.

Din cultura mea generala, si nu numai, stiu ca folosesc ochelari de protectie sudorii la sudat si lacatusii, cand lucreaza la polizor.

Ca specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca, nu va contrazic, dar am vazut un raport de audit la un penitenciar, care nu a admis decontarea contravalrii ochelarilor de vedere de catre institutie.

Cu toate acestea, dupa parerea mea si nu numai, daca unii angajatori au prevăzut în CCM decontarea parţială sau totală a ochelarilor de vedere, atunci este ok.
Darie Tudor, utilizator
Ochelarii cu protectie pentru lucru in fata ecranului de vizualizare sunt prevazuti cu lentile speciale si confectionati de catre aceleasi firme care vand ochelari de vedere.
Lentilele de vedere sau obisnuite pentru lucru in fata unui ecran de vizualizare sunt prevazute cu filtre (!?) speciale si au o culoare albastruie/ verzuie in lumina.
Calculatoarele de penultima/ ultima generatie sunt prevazute cu astfel de filtre si au efect similar ochelarilor de protectie. Protectia nu este totala, indiferent de filtre.
Sudorii, lacatusii, cei care lucreaza cu picamerul, etc. folosesc alt tip de ochelari de protectie.
Cazul pe care il mentionati cu penitenciarul se refera la ochelari de vedere nu la ochelari de protectie pentru lucru in fata unui ecran de vizualizare (sunt notiuni diferite).
Daca prin CCM se negociaza decontarea partiala/ totala a ochelarilor de vedere nu este nicio problema. Pentru purtatorii de ochelari de vedere se poate negocia inclusiv % de contributie a fiecaruia (angajat-angajator) pentru ca ochelarii de protectie plus de vedere sa poata fi purtati si in afara timpului petrecut in fata ecranului de vizualizare.