Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... suspendarea activitatii ce implicatii are asupra ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

suspendarea activitatii ce implicatii are asupra contractelor de munca

In cazul in care se aproba suspendarea activitatii societatii, care sunt implicatiile sau care sunt pasii de urmat in ceea ce priveste contractele de munca si care este statutul salariatilor pentru perioada suspendata? Se poate acorda somaj?
In situatia data, incetarea cim a angajatilor conform art. 65 din Codul muncii. Salariatii pot beneficia de somaj in conditiile legii.

Consilier juridic,
Trufin Mariana :luck:
1. Procedati la desfiintarea locurilor de munca (conf.art.65 din Codul muncii) si concedierea salariatilor in baza aceluiasi articol.
2. Astfel salariatii pot beneficia de indemnizatie de somaj.
Sigur este vorba de suspendarea activitatii?
Sau va referiti la intreruperea temporara a activitatii definita prin art.52 alin. lit d) si art 53 din codul muncii???
daca nu doriti sa faceti disponibilizari mai aveti varianta de trimitere a angajatilor in somaj tehnic.
legea va asigura facilitatea de a nu plati nici un fel de contributii ptr o perioada de 3 luni de somaj tehnic.

puteti sa trimiteti salariatii in somaj tehnic pe o perioada mai mare de timp, dar facilitatea de neplata a contributiilor este numai ptr 3 luni
Nu este obligatorie incetarea c.i.m. , ci acestea pot fi suspendate ca urmare a intreruperii temporare a activitatii.
Insa pentru a se beneficia de somaj, atunci este necesara incetarea c.i.m. in baza art.65 alin.1 C.mun.