Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bătută de fostul soț , cadru militar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bătută de fostul soț , cadru militar

Buna ziua . În luna martie 2016 am fost bătută cu bestialitate de fostul meu soț, in urma căruia fapt fost dusă de urgență la spital. Am facut certificat medico-legal in care s- au specificat 8 zile de îngrijiri medicale. Am depus plângere împotriva acestuia la poliția din orașul Buzău . Săptămâna trecută am primit telefon de la fostul meu soț cum că plângerea mea a ajuns la Parchetul Militar Ploiești ( el fiind cadru militar) . Ce pedeapsă ar putea primi ?
Art. 193 Cod Penal. 3 luni - 2 ani cu amenda sau 6 luni - 5 ani cu amenda.
Trebuie să mă prezint la parchet ? Am nevoie de avocat ?
puteti sa va retrageti plangerea ori sa incheiati cu el un acord de mediere, astfel el nu mai raspunde penal. Bineinteles daca asta va doriti. Daca nu, el va risca o pedeapsa penala dar ii va afecta grav si cariera. Soarta dosarului depinde mult de dvs.