Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiunea dupa un parinte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiunea dupa un parinte

Azi am citit pe situl dumneavoastra despre aceasta tema anume mostenirea.*In anul 2012 mama a decedat.In anul 2014 am demarat succesiunea.Mentionez ca mama a fost titulara averii.Acum citesc si vad ca daca am inteles bine tatăl meu trebuia sa mosteneasca un sfert din avere iar restul eu si fratele meu ca si copii ai defunctei.Dar succesiunea noastra nu suna deloc asa .Jumatate s a transferat tatălui meu iar cealalta jumatate s a împărtit la 3 .As dorii o lămurire.
In cazul bunurilor comune sotii detin cate o cota de 1/2 . La decesul unuia dintre soti se dezbate numai cota ce a apartinut acestuia.
Sotul supravietuitor detine o cota de jumatate si mai obtinute 1/4 din cota sotului decedat iar copiii obtin 3/4 din cota parintelui.
Mentionez ca mama a fost titulara averii

ce inseamna mai exact asta ? Erau bunurile pe numele ei sau erau bunuri proprii ?
Orice bun dobandit in timpul casatoriei este bun comun (cu exceptia celor dobandite prin donatie, testament, mostenire).
Deci daca averea a fost dobandita de ambii parinti, vorbim de bunuri comune, chiar daca e trecuta doar mama.
Prin urmare, succesiunea se dezbate pe jumatatea tatalui.
Din aceasta jumatate, sotia are 1/4, iar copiii 3/4 impreuna (3/8 fiecare)
Cealalta jumatate din bunuri apartine mamei, inca in viata.