Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie celalalt parinte gemeni
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie celalalt parinte gemeni

Buna ziua,

As dori sa stiu care este indemnizatia pentru acea luna a tatalui in cazul in care are 2 copii gemeni?

Multumesc anticipat
Nivelul indemnizaţiei lunare se majorează cu 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată pentru fiecare copil născut dintr-o sarcină gemelară, de tripleţi sau multipleţi, începând cu al doilea copil provenit dintr-o astfel de naştere.

Asadar, se calculeaza indemnizatia pentru CCC (85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului şi nu poate fi mai mică de 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată) la care se adauga 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată (1233 lei de la 01.02.2017).
Multumesc frumos!