Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie lunara gemeni
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie lunara gemeni

Urmeaza sa nasc peste 3 sapt gemeni, aveti idee de ce suma o sa beneficiez pe luna? (Salariu minim pe economie)....
Am inteles ca s-a majorat

Multumesc!
OUG 111/2010
art.5
Nivelul indemnizaţiei lunare prevăzute la art. 2 alin. (2) se majorează cu 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată pentru fiecare copil născut dintr-o sarcină gemelară, de tripleţi sau multipleţi, începând cu al doilea copil provenit dintr-o astfel de naştere.

Indemnizația pentru creșterea copilului se stabilește în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii doi ani anteriori datei naşterii copilului şi nu poate fi mai mică de 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată.

In speta , veti primi indemnizația pentru creșterea copilului la care se adauga 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată x 2. Adica, indemnizatia CCC + 1233 ( 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată) x 2 = indemnizatia CCC + 2466 lei
Multumesc! Totalul v-a fii de 1233 lei / copil, corect ?
Intr-adevar, daca din calcul reiese o valoarea mai mica decat 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată. atunci veti primi 1233 lei pentru fiecare copil.