Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este legal ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este legal ?

Lucrez la un restaurant chinezesc că ospătar, unde suntem monitorizați mon stop , eu si colegii mei din bucătărie, cu camere de supraveghere. Problema constă în faptul că patronul chinez este plecat periodic în China, si de acolo ne supraveghează .Tot la îndemnul acestuia, suntem monitorizați de pe telefoanele personale, si de prietenii români ai lui.care efectiv ne supraveghează cu ajutorul acestor camere.In momentul în care , că și angajat,iti iei o pauza de masa, sau efectiv ești la toaleta, acești prieteni ai patronului.ne sună si ne întreabă unde suntem si ce facem,deoarece nu ne vede,,pe camere,,. Ce spuneți,este legal acest lucru ?

1. "Salariatii nu pot fi supravegheati video in birourile in care acestia muncesc in mod obisnuit, conform prevederilor legale aflate in vigoare, insa camerele video pot fi instalate in alte locuri, in conditii stricte. ... "
Detalii : www.avocatnet.ro/content/art...

2. Comunicat de presă al Autoritatii Naţionale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal
[ link extern ]

3. Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal - sesizari
[ link extern ]